SLOVENSKÉ STREČNO NABÍZÍ ZÁBAVU

Návštěva hradu, jízda na voru, nebo přeprava přes řeku i s autem čekají na turisty

Při jízdě autem či vlakem z Moravy do Tater nemůžete přehlédnout jen kousek za Žilinou hrad na kopci. Je to jeden ze dvou hradů, jejichž posádky v dávné minulosti ve Strečně hlídaly cestu kolem Váhu a vybíraly mýtné.

Pokud se rozhodnete k návštěvě této památky, nejlépe zaparkujete auto v obci u Penzionu Irenka. K hradu se dostanete nejprve po schodech z malého parkoviště, kolem bistra a pak pěknou přístupovou cestou až k hlavní bráně.

HRAD STREČNO MĚL NEJLEPŠÍ OPEVNĚNÍ

Svého času bylo Strečno nejlépe opevněným hradem středního Pováží. Obyvatelé hradu vykopali studnu hlubokou 88 metrů a cisternu na dešťovou vodu, takže mohli odolávat obléhání mnoha dní.

Na konci sedmnáctého století však císař Leopold I. vydal příkaz, aby studna na Strečně byla zasypána a střechy strženy. Chátrání pak trvalo několik století.

Ještě před dvaceti lety byl polorozbořený hrad jen cílem trampů. A především ti, kteří jej znali jako ruinu, jsou dnešní podobou národní kulturní památky příjemně překvapeni.

REKONSTRUKCE TRVALA SEDMNÁCT LET

Během sedmnáctileté rekonstrukce byly obnoveny palácové střechy i klenba hradní kaple. Po novém schodišti můžeme vystoupat až na vrchol hlavní věže. Krásný výhled do širokého okolí se jen loni naskytl více než pětapadesáti tisícům návštěvníků hradu. Určitě se zastavíte i na jeho prvním nádvoří, kde denně až do konce prázdnin vystupují sokolníci sv. Bavona se svými dravci. Vycvičení ptáci přelétávají jen těsně nad hlavami turistů.

PO NÁVŠTĚVĚ HRADU LÁKÁ RESTAURACE POD HRADEM

Načerpat nové síly můžete v restauraci Pod hradem nebo v bistru „Dračia skala“, kolem něhož projedete při cestě z hradu. Zapečená kuřecí prsa s nivou a hranolkami pořídíte v přepočtu za sedmdesát korun, desítka gambrinus je tu za českých sedmnáct padesát.

NEBEZPEČNÉ ÚSEKY VÁHU SE DAJÍ PROJET NA VORU

Po dobrém obědě nastal čas na dobrodružství. Malým autobusem se necháte odvést až na hranice žilinského a martinského okresu a cestu zpět už můžete absolvovat na voru. Sedmikilometrová trasa po proudu vede přes nejnebezpečnější úseky Váhu, kolem skal Margita a Besná. Pltníci, jak si voraři říkají, vám připomenou, že existence obce i hradu Strečno potvrzují písemnosti ze čtrnáctého století, ale archeologové na tomto místě objevili také mnohem starší slovanské sídliště.

VE STREČNĚ SE DÁ PŘES ŘEKU PŘEPLAVIT I AUTEM

Ve Strečně se můžete nechat přepravit i autem přes řeku Váh do Terchové, cestu si přívozem zkrátíte o celých pětadvacet kilometrů. Zcela se tak vyhnete Žilině, čímž ušetříte čas i peníze. A nervy.

Na nedalekém vrchu Zvonica stojí od roku 1956 nepřehlédnutelný památník padlým francouzským partyzánům, kteří tu bojovali během Slovenského národního povstání. Brynzu či jiné pochoutky z ovčího mléka si můžete na závěr koupit ve vyhlášeném stánku u místního motorestu.


POSLEDNÍ AKTUALIZACE:
VYBER