PRAMEN ODRY

Z Lipníku nad Bečvou k zapomenutému pramenu Odry

Prameny velkých řek bývají často bájnými místy. V České republice pramení dvě evropské řeky. Zatímco pramen Labe v Krkonoších je oblíbeným turistickým místem, na pramen Odry si většina lidí ani nevzpomene, protože se nachází ve vojenském prostoru a několik let desítek let nebyl přístupný. Přitom od silnice je vzdálen jen něco přes dva kilometry. Dnešní trasa vychází z Lipníka nad Bečvou a vede k prameni Odry, odkud z nadmořské výšky 633 metrů se řeka vydává na dlouhou cestu až do Štětína. První část po modré značce do vesničky Podhoří není příliš zajímavá, proto je pro pěší turisty lepší využít autobusu a zkrátit cestu o nejméně osm kilometrů. Podhořský kostel svatého Havla má svůj původ už ve 14. století. Z Podhoří je to k prameni celkem třináct kilometrů.

V Podhoří, kde jediné občerstvení poskytne obchod se smíšeným zbožím, vstupuje zeleně značená cesta na území vojenského újezdu. Také toto území ještě nedávno patřilo k vojenskému prostoru. Proto tady ještě jsou zrezivělé tabu zakazující vstup. Prakticky celá cesta vede poměrně nedotčenou přírodou. Samozřejmě s výjimkou některých vojenských objektů. To je také důvod, proč turista nemůže počítat prakticky s žádným občerstvením.

Většina cesty, kromě části prvního úseku, vede po upravených cestách a je velice vhodná pro cyklistky. Pro ty je však výhodnější cestu obrátit, protože ze Slavkova na ně čeká kouzelný sjezd přes Loučku až do Lipníku. Právě stoupání do Slavkova je nejnáročnějším úsekem nabízené trasy. Ve Slavkově je zajímavostí kostel v roce 1965 přestavěný na kulturní dům. Ze Slavkova cesta prudce klesá k potoku Říka a pak kouzelnou krajinou pomalu stoupá k rozcestí Nad Ranošovem. Odtud k prameni Odry vede červená značka a navržená trasa se sem bude od pramene vracet. Červená značka vede přes Kozlov, kde je bohužel zavřený bufet U pramene Odry. Odtud pohodlná cesta vede až k prameni. Komplikace mohou nastat v případě ostrých střeleb těžkých zbraní, kdy armáda od Kozlova uzavírá celý vojenský prostor. Po doušku z pramene Odry se vrátíme na rozcestí Nad Ranošovem. Odtud cesta pokračuje kolem památníku Žalov, kde nacisté v roce 1944 upálili devatenáct lidí.
Cesta končí u motorestu Moravanka, který je otevřen nepřetržitě.Trasa z Podhoří měří celkem 23 kilometrů a je zakreslena na podrobné mapě     (1:50 000) Klubu českých turistů číslo 60 (Moravská brána a Oderské vrchy).


POSLEDNÍ AKTUALIZACE:
VYBER